Antwort Proč si hlemýžď Zavíčkování ulitu? Weitere Antworten – Co dělat když se Zavíčkuje šnek
Jedna z výsad šneků je víčkování-přesněji , když je šnekovi sucho anebo má jinak zhoršené podmínky života (vlhko,potrava,sluníčko) , tak se stáhne do ulity a ulitu ZAVÍČKUJE blankou. V podstatě se nic vážného neděje , je ale nutné vyhledat , co šnečkovi schází a dát to do pořádku.Pokud se oblovka zraní, je třeba nejdřív zkontrolovat, zda si neporanila i orgány. Pokud ano, trápí se a je lepší ji zmrazit v mrazáku, kde usne a uhyne. Pokud si šnek ulitu poraní, dokáže si ji většinou sám zacelit.Mohou šneci opustit svou ulitu Ulita hlemýždě je pevně spojena s jeho tělem, a proto ji nelze opustit. Prázdné šnečí ulity pocházejí ze šneků, kteří se stali obětí predátora nebo zemřeli přirozenou smrtí.
Jak vytáhnout šneka z ulity : Nejběžnější způsob vyčištění ulity je – vložit ji do studené vody a pomalu uvést do varu a chvíli povařit, opět délka varu záleží na velikosti lastury. Mušli necháme ve vodě tak dlouho dokud nevychladne, aby náhlou změnou teploty ulita nepopraskala. Poté se maso pomocí drátu pomalu vytáčením vytáhne.
Jak poznat že je šnek mrtvý
Tak pozná se to tak, že se šnek nepohybuje, je například víčkem nahoru. Jasnější situace ještě nastává pokud se šnek nehýbe a má ještě k tomu otevřené víčko. Hlavní rozhodnutí ovšem učiňte tak, že šneka vydáte z akvária a přičichnete k němu. Mrtví šnek totiž hrooooooozně smrdí.
Jak probudit šneka : Pro probuzení jsou plži dehydratovaní a vyhladovělí, chybí jim také vápník. Průměrný plž totiž ztratí až 15% své původní váhy během hibernace a dostat se do původní formy mu bude trvat několik týdnů. Proto mu poskytneme dostatek vlhkosti, potravy a sépiovou kost, kus omítky nebo grit.
Naprostá většina hlemýžďů patří mezi praváky, spirály ulit jsou většinou pravotočivé, zatímco levotočivé jsou vzácností. Hlemýžď si ulitu vytváří z uhličitanu vápenatého, který vylučuje pokožkou.
Naprostá většina hlemýžďů patří mezi praváky, spirály ulit jsou většinou pravotočivé, zatímco levotočivé jsou vzácností. Hlemýžď si ulitu vytváří z uhličitanu vápenatého, který vylučuje pokožkou.
Jak dlouho žije hlemýžď
Hlemýžď zahradní (Helix pomatia) je druh suchozemského plže z čeledi hlemýžďovití. Se svou velikostí 40–50 mm je to jeden z největších ulitnatých plžů žijících v České republice. Má žlutohnědou, tmavě hnědou nebo bílou schránku s tmavými pásky. V přírodě se dožívá přibližně šesti let, v zajetí až deseti až dvanácti.Poškozenou ulitu můžeme mazat parafínovým olejem. Jednou z nejdůležitějších živin pro tvorbu ulity a vstřebávání vápníku v těle šneka je vitamin (dodává ho sluneční svit). Nedostatkem vitaminu D dochází k nejrůznějším deformacím ulity.Existují ryby, potravní specialisté, kteří se plži živí a dokáží rozkousnout jejich ulity. U nás se chovají třeba čtverzubci (Tetraodon apod.). Nevýhoda je ovšem v tom, že jsou to dravci a nelze je umístit do společenského akvária. Poté co sežerou plže, pustí se do ostatních živočichů.
Jako přirozená potrava slouží oblovkám v přírodě především plody přezrálého ovoce. V domácím chovu podáváme mango, meloun, jablka, banány, hrušky, salát, strouhanou mrkev nebo třeba okurku. Někteří chovatelé připravují i speciální kašičky. V létě navíc podáváme pampelišky.
Jak se zbavit hlemýžďů : Použít přípravky proti slimákům
Proti hlemýžďům fungují stejné přípravky jako proti slimákům: granule (Granulax nebo Ferramol) a parazitické hlístice Nemaslug (dostupné pouze v sezóně).
Jak poznam že je oblovka mrtvá : Tak pozná se to tak, že se šnek nepohybuje, je například víčkem nahoru. Jasnější situace ještě nastává pokud se šnek nehýbe a má ještě k tomu otevřené víčko. Hlavní rozhodnutí ovšem učiňte tak, že šneka vydáte z akvária a přičichnete k němu. Mrtví šnek totiž hrooooooozně smrdí.
Jak se starat o hlemýždě
Šneci toho k životu mnoho nepotřebují. Mají rádi vysokou vlhkost (až 90 %) a teplotu přes 25 stupňů. To jim doma můžete bez problému zajistit. Zpočátku je můžete chovat třeba v uzavřené krabici (s přístupem světla a vzduchu), později je vhodné pořídit si skleněné terárium (udává se velikost 30x50cm pro dva exempláře).
Hlemýždi jsou býložravci. Ve velké oblibě mají salát, okurku a slupky z ní, listy pampelišky, jetel a čínské zelí. Ke stavbě ulity potřebují hlemýždi vápník, jeho zdrojem může být sépiová kost dostupná v každém zverimexu.Jako přirozená potrava slouží oblovkám v přírodě především plody přezrálého ovoce. V domácím chovu podáváme mango, meloun, jablka, banány, hrušky, salát, strouhanou mrkev nebo třeba okurku. Někteří chovatelé připravují i speciální kašičky. V létě navíc podáváme pampelišky.
Co nesmí jíst šnek : Základní složkou potravy je ovoce a zelenina, případně chemicky neošetřené listy pampelišek a další zeleň. Nevhodné jsou pouze citrusy, rajčata nebo špenát, kvůli své kyselosti. Někteří chovatelé podávají i namočené psí suchary nebo vařené vajíčko. Přísun bílkovin šneci ocení hlavně po období spánku, kdy jsou vyhládlí.