Antwort Proč skončilo Bravo? Weitere Antworten – Kdy skončil časopis Bravo

Proč skončilo Bravo?
V české verzi byl časopis vydáván v letech 1991 až 2015.První číslo časopisu Bravo vyšlo v Německu v roce 1956, tehdy ještě s podtitulem Magazín pro film a televizi, s populární Marylin Monroe na titulní straně a s nákladem pouhých 30 000 výtisků. Bravo v českém jazyce vyšlo poprvé po pádu komunistického reţimu, ke konci roku 1991 a vychází nepřetrţitě dodnes.Athenaeum byl časopis, který vycházel v letech 1883–1893 a pečoval o rozvoj původní české vědecké práce. Zasloužil se zejména o obnovení sporu o pravost Rukopisů královédvorského a zelenohorského (RKZ). V letech 1883–1888 byl redaktorem Athenaea Tomáš Garrigue Masaryk.

Kdo zpochybnil Rukopisy : V roce 1878 Alois Vojtěch Šembera nejprve zpochybnil stáří RZ a později označil RZ, RK i další sporné památky za padělky Václava Hanky a Josefa Lindy.

Proč vznikl Rukopis královédvorský a zelenohorský

PRAHA – Rukopisy královédvorský a zelenohorský (RKZ) jsou podle většiny historiků obratně zhotovené padělky z počátku 19. století, které měly podpořit sebevědomí českého národa. O pravosti těchto údajně starověkých básní se vedla úporná pře, někteří odborníci jsou ale i nyní přesvědčeni, že Rukopisy padělky nejsou.

Kdo byl proti Rukopisum : Záhadnou postavou v celém sporu o Rukopisy je spisovatel, básník a jazykovědec Václav Hanka (1791–1861), rodák z Hořiněvsi na Královéhradecku, jehož stopy najdeme kolem všech uvedených děl. Když se v roce 1859 konflikt o pravost Rukopisů vyhrotil, Hanka, veřejně označovaný za podvodníka, podal žalobu a spor vyhrál.

Rukopis královédvorský údajně objevil Václav Hanka, tehdy mladý právník bez stálého zaměstnání, 16. září 1817 ve věžní kobce děkanského kostela sv. Jana Křtitele při své návštěvě ve Dvoře Králové nad Labem.

století. Za počátek sporu o rukopisy se obecně považuje rok 1824, kdy Josef Dobrovský Rukopis zelenohorský veřejně označil za padělek a za jeho autora určil Václava Hanku. Dobrovský byl prvním skutečně významným odborníkem, který vyslovil, původně soukromě už nedlouho po objevení rukopisu, přesvědčení, že jde o falzum.

Co obsahuje Zelenohorsky rukopis

Rukopis obsahuje části dvou básní, 9 závěrečných veršů Sněmů a 112 veršů Libušina soudu. Obě skladby jsou psány 10-slabičným veršem. Sněmy jsou jen krátký fragment a vztahují se ke společenskému uspořádání. Libušin soud líčí spor bratří Chrudoše a Šťáhlava o dědictví po jejich zemřelém otci Klenovici.František Palacký, který v pravost Rukopisů věřil, ve své studii Vpád Mongolů v roce 1241, kterou vydal Německy roku 1842, zdůrazňuje, že text Rukopisu je třeba chápat především jako báseň.Rukopis zelenohorský (zkratka RZ), původně zvaný Libušin soud (LS), je rukopis s literárním textem popisujícím soudní proces vedený kněžnou Libuší, který byl údajně objeven roku 1817 na zámku Zelená Hora.

Byly se zájmem čteny a inspirovaly mnohé umělce. Jejich písní si vážil Karel Hynek Mácha, Jan Neruda, Julius Zeyer. Svatopluk Čech kdysi vzpomínal na své mládí: „Pro Rukopis králodvorský byli bychom podnikli všechno na světě. Vždyť víte, čím tehdáž byl každému Čechu.