Antwort Proč slavíme sv. Martina? Weitere Antworten – Proč se slaví svátek svatého Martina

Proč slavíme sv. Martina?
Svatý Martin z Tours (latinsky Martinus (316 či 317 Savarie – 8. listopadu 397 Candes) byl římský voják, poustevník a biskup v Tours. V katolické církvi patří mezi první nemučedníky, které církev označila za svaté. Je zakladatel prvních klášterů na území dnešní Francie.Někdy i za účasti samotného sv. Martina na bílém koni. Podle české pranostiky je totiž 11. listopad dnem, kdy by měl celou republiku pokrýt první sníh.O jakého svatého Martina jde

Svátek svatého Martina se slaví 11. listopadu, na výročí pohřbu Martina z Tours, který se někde nazývá také Martin le Miséricordieux. Svatý Martin z Tours byl římský voják, který byl v dospělosti pokřtěn a stal se biskupem na území nynější Francie. Byl patronem chudých a ochraňoval děti.

Co se peklo na svateho Martina : Svatomartinský den byl velmi oblíbeným svátkem už pro naše předky. Pekla se husa a martinské rohlíčky, děti se těšily na první sníh, čeledi ten den končila sjednaná služba a ve vinařských oblastech se těšili na ochutnávání nového vína.

Proč se dělají svatomartinské rohlíčky

Protože svátek svatého Martina bylo tradiční datum, kdy čeleď opouštěla sjednanou službu a hledala si nového hospodáře, dostávala toto pečivo na odchodnou (proto vandrovnice). Martinské rohlíčky také dostávali koledníci, kteří na tento svátek chodili na martinskou koledu.

Odkud pochází Svatý Martin : Sv. Martin pocházel z Panonie, kde se narodil kolem roku 317 v římské pohraniční posádce. Ta byla tradičně označována jako Savaria (Szombathely), ale nové současné diskuse mohou toto místo ještě upřesnit. Jeho otec byl římským důstojníkem – synovi dal jméno Martinus – tedy ve zdrobnělině „malý Mars“ (bůh války).

Další příběh hovoří o tom, že husy sv. Martina prozradily, když se mezi nimi ukrýval. K huse se pije mladé „svatomartinské“ víno a jeho pití má tradici již od vlády krále Josefa II. Aby víno mohlo být takto označeno, musí být sklizeno jako první víno podzimního sběru.

listopadu, přichází první sníh, a proto se říká, že ho přináší sv. Martin na bílém koni. Příhoda s husami možná také dala záminku k tradici pečení svatomartinské husy. Martin se nakonec stal biskupem a když zemřel, byl nad jeho hrobem postaven velký kostel.

Co upéct na svatého Martina

Na svátek svatého Martina se v našich krajích vždy hodovalo. Pekly se husy, pilo se mladé svěží víno a nesmělo chybět ani dobré domácí pečivo. Užijte si svatomartinské hody se vším všudy a připravte si jako sladkou tečku tradiční rohlíčky, zdobené posvícenské koláče, nadýchané koblihy, vdolky nebo třeba domácí buchty.Svatomartinské rohlíčky najdete v různých variacích a většinou se dělí na kynuté a nekynuté. Ty kynuté jsou o fous pracnější a dělají se z bohatšího těsta s máslem a vejci (tady úžasná kvasová varianta). Nekynuté rohlíčky se zase opírají o křehké těsto s velkým podílem másla a mají volně nakročeno do oblasti cukroví.Protože svátek svatého Martina bylo tradiční datum, kdy čeleď opouštěla sjednanou službu a hledala si nového hospodáře, dostávala toto pečivo na odchodnou (proto vandrovnice). Martinské rohlíčky také dostávali koledníci, kteří na tento svátek chodili na martinskou koledu.

Narodil se kolem roku 316 v panonské Sabarii (dnešním Szombathely) – v Maďarsku. Jeho otec, důstojník armády římské říše původem z italské Pavie – nasměroval svého syna v 15 letech k vojenské kariéře, v 18 letech složil přísahu věrnosti římskému impériu. Sv.

Odkud je svatý Martin : Kdo byl svatý Martin

Světec se narodil v roce 316 (někdy se udává i rok 317) v římské provincii Panonie ve městě Sabaria (území dnešního Maďarska). Jméno získal po bohu války "Martovi", protože jeho otec, vysloužilý římský voják, si velmi přál, aby syn navázal na jeho vojenskou minulost.

Kdo to byl svatý Martin : Svatý Martin, podle kterého se svátek jmenuje, byl římský voják, poustevník a biskup v Tours. Byl prvním světcem, který byl svatořečen pro svůj příkladný život, a ne jako mučedník.

Kdy Martin přijel na bílém koni

„Svatý Martin přijíždí (nebo přijede) na bílém koni“, to je jedna z nejznámějších pranostik vážících se k 11. listopadu. Souvisí s tím, že právě v této době se poprvé v začínající zimní sezoně tvoří sněhová pokrývka nebo aspoň dorazí významnější sněžení.

Každý rohlíček pomažeme rozšlehaným vejcem, posypeme plátky mandlí a pečeme je v předehřáté troubě při 170 °C asi 40 minut dozlatova. Hotové posypeme moučkovým cukrem a podáváme.Na Martinské rohlíčky existuje nespočet různých receptů, já tu dnes pro vás mám recept po mojí prababičce. Rohlíčky jsou parádně vláčné a křupavé. Jako čerstvé vydrží i několik dní.

Jak dlouho péct vánoční rohlíčky : Těsto vtlačujeme do formiček na rohlíčky. Pečeme v předehřáté troubě cca na 180 °C 10 – 12 minut . Je potřeba kontrolovat stupně a dobu pečení upravtit podle typu trouby. Ihned po vyndání z trouby rohlíčky vyklepneme na vál a ještě vlažné obalíme v prosátém moučkovém cukru s vanilkovým cukrem.