Antwort Proč stále smrdí ručníky? Weitere Antworten – Co dělat když smrdí ručníky

Proč stále smrdí ručníky?
Babská rada, která pomáhá: ocet a soda

Vypere, odstraní skvrny, zbaví zápachu. Do zásobníku na prací prášek nalijte sklenici klasického vinného octa. Nastavte pračce co nejvyšší teplotu vody a zapněte. A to je vše.Vytváříš tak ideální prostředí pro množení bakterií v pračce. Bakterie z našeho těla (pot, kůže a maz a další "laskominy" i zbytky potravin) se přenesou na prádlo a mohou pak ulpět na stěnách pračky. Pokud mají bakterie ideální prostředí (teplota blízká teplotě lidského těla), pak se množí a smrdí!Co dělat, aby ručníky nesmrděly, ale voněly

V takovém případě zvyšte teplotu při praní na 90 °C a do pračky přidejte ocet. Neméně důležité je zajistit, aby ručníky vždy pořádně vyschly. V opačném případě se stávají živnou půdou pro bakterie a plísně, které mají rádi vlhko a teplo.

Jak zvýšit savost ručníků : Pokud je vyperete a vysušíte pětkrát nebo i vícekrát, pomůžete tím zvýšit jejich savost. Opakované praní odstraní chemické látky, které výrobci používají, aby byly ručníky v obchodě na dotek měkké, a také některá barviva, které zapříčiňují, že ručník nesaje vlhkost.

Na jakou teplotu prát ručníky

Ideální teplota pro praní ručníků je 40 °C, maximálně pak 60 °C. To jsou teploty, které stačí na zničení bakterií. Na 90 °C perte ručníky pouze v případě nemoci nebo plísňové infekce. Ručníky perte, pokud možno roztříděné dle barev a nejlépe odděleně od ostatního prádla.

Čím prát ručníky : Používejte tekutý prací prostředek a zapomeňte na aviváž

Ručníky vytřiďte podle barev na bílé a barevné, případně tmavé (černé). Na praní ručníků volte spíše tekutý prací gel, který se lépe rozpouští. Sypký prášek může zůstat po špatném vymáchání ve vláknech. Při praní ručníků nepoužívejte aviváž!

Řešením je občas vyprat například ručníky nebo utěrky na vysokou teplotu, která zničí bakterie i plísně. Nebojte se je téměř vyvařit na 90 °C, stačí jednou za měsíc při běžném využívání pračky. Pokud má pračka vlastní program čištění, pravidelně ho využívejte.

Velkým pomocníkem při umývání pračky je ocet – nalijte ho trochu před praním do nádobky na aviváž. O pračku tak pečujete preventivně při každém praní. A žádný strach – na vůni prádla to nemá vliv. Náš tip: Pokud máte doma příliš tvrdou vodu, usazuje se v pračce ve velkém také vodní kámen.

Jak prát ručníky aby nebyly tvrdé

Tvrdost ručníků může způsobovat i tvrdá voda. Pokud už máte ručníky zatvrdlé, namočte je přes noc v teplém 30% roztoku kyseliny citronové a pak vyperte obvyklým způsobem. Jako prevenci proti vodnímu kameni do praní přidávejte jedlou sodu a místo aviváže ocet. Soda navíc pomáhá udržet bělost prádla.Sušení na radiátoru nebo na přímém slunci ručníkům škodí, vlákna se mohou polámat. Ručníky ani osušky nežehlíme, smyčky by se zploštěly, polámaly a ztratily savost. Pokud vám ručníky a osušky po vyprání nebudou připadat dostatečně měkké, použijte sušičku.Možná si říkáte, že po osušce i ručníku saháte, když jste čistí. Bohužel ale ne všechny nečistoty zůstanou v umyvadle či sprše, mnoho z nich končí právě v ručnících. Proto je vhodné měnit osušku na tělo každé tři dny, ručník na ruce dvakrát týdně a ten na obličej pak raději po každém použití.

Ručníky perte ideálně při teplotě 40–60 °C a nejlépe roztříděné podle barev, aby se vám například bílé ručníky neobarvily. Na tom, zda použijete prací prášek či gel, až tak nesejde, nicméně prací gel se lépe rozpouští. Při praní ručníků a osušek vynechte aviváž, jinak ručníky ztratí na hebkosti a savosti.

Jak prát ručníky s octem : #1 Ručníky nejdříve namočte v teplé vodě s přidáním půl šálku bílého octa. Nechte je namočené po dobu asi jedné hodiny. Tím se rozpustí zbytky mýdla a odstraní se zápach. #2 Po namočení ručníky propláchněte a poté je vložte do pračky.

Na jaký program se perou ručníky : Nejvhodnější bývá program bavlna na 40 oC. Frekvence praní ručníků záleží na tom, jak často ručník používáte. Obvyklá doba pro výměnu ručníků je 1 týden, ale pokud používáte ručník několikrát denně, doporučujeme je vyměnit každé 2 až 3 dny. A pak samozřejmě nemáte potřebu ručník prát ani na 60 oC, natož na 90 oC.

Co dát do pračky aby prádlo vonělo

Nejúčinnější a zároveň nejlevnější způsob čištění je nalít litr octu do bubnu a zapnout praní na nejvyšší teplotu, obvykle nejvyšší teplota jde nastavit až na 90 stupňů Celsia. Ocet můžete nalít i na prádlo, pokud nechcete prát naprázdno, horká voda zbaví oblečení štiplavého pachu a prádlo bude jemnější na dotek.

S čištěním pračky vám může pomoci také obyčejná jedlá soda. Postup je podobný jako při čistění octem, do bubnu pračky však nasypete 2 balení jedlé sody a spustíte prací program.Stačí naplnit látkový sáček vonnými bylinkami, jako je levandule, rozmarýn nebo tymián, a umístit jej do skříně mezi oblečení. Vonné sáčky je vhodné čas od času protřepat, aby uvolnily více vůně. Esenciální oleje jsou další možností, jak provonět skříň s oblečením.

Jak změkčit ručníky octem : Pokud vás zajímá, jak změkčit ručníky a osušky, je možné je před praním namočit do octové vody. Správné koncentrace octového roztoku dosáhnete smícháním 10 lžic octa a 1 litru vody. Pro rozjasnění bílých ručníků a osušek přidejte při každém praní k sypkému pracímu prášku jedlou sodu.