Antwort Proč třídit kov? Weitere Antworten – Proč třídíme odpad
Napomáháme šetřit primární zdroje surovin, energii a životní prostředí. Umožňujeme jejich další zpracování (recyklaci). Pokud se odpady nevytřídí už při svém vzniku, tak jejich recyklace není možná.Díky výrobkům z recyklovaného plastu se spotřebuje méně světové ropy. Pro nás to znamená levnější benzín a naftu. Recyklace plastů = méně skládek. Pro nás to znamená více přírody, čistější vzduch a zdravější dýchání.Kovové obaly se třídí do žlutých 1 100 l sběrných kontejnerů na plastové odpady, nebo se dají odnést na sběrný dvůr.
Na co je šedý kontejner : Šedé kontejnery jsou určeny pouze pro drobné kovové odpady (zejm. obaly). Plechovky od nápojů před vhozením do kontejneru sešlápněte. Kovový odpad nevhazujte v žádných obalech (sáčcích nebo v krabičkách).
Co kam patří třídění odpadu
Jak třídit různé druhy odpadu – co kam patří
- odpad z papíru patří do modrého kontejneru;
- odpad z plastu patří do žlutého kontejneru;
- odpad ze skla patří do zeleného kontejneru;
- odpad z kovů patří do šedého kontejneru;
- odpad z nápojových kartonů patří do oranžových kontejnerů.
Kam jde tříděný odpad : Nádoby na tříděný odpad jsou systematicky kategorizovány podle barev. Základními barvami jsou modrá na papír, zelená na sklo, žlutá na plasty a oranžová na nápojové kartony. V mnohých případech ale lidé hází do kontejnerů odpady, které tam vůbec nepatří.
Proč třídit odpad Tříděním umožňujeme vracení uřčité části recyklovatelných materiálů zpět do oběhu. Snižuje se nutnost kácení dalších stromů, výroby dalších ropných produktů apod.
Recyklace umožňuje šetřit obnovitelné i neobnovitelné zdroje a často může snižovat zátěž životního prostředí. Hlavní přínosy recyklace jsou snížení potřeby těžby nových surovin, využití odpadu místo jeho uložení na skládku a celkové šetření (ochrana) životního prostředí (přírody).
Kam patří kov
Patří do kontejneru na třídění kovů. Aby ale bylo jasno hned na začátku – rozumíme lehkých kovů a nefalšovaným králem lehkých kovů je hliník! Železo a další barevné kovy patří do sběrných surovin nebo do sběrných dvorů.Veřejné kontejnery na drobný kovový odpad jsou určeny pro drobný kovový odpad. Cílem je získat především nápojové plechovky, konzervy, drobné kovové předměty. Větší kusy neponechávejte u těchto kontejnerů, ale odvážejte je do sběrných dvorů. nebo využijte kontejnery na velkoobjemový odpad.Do modrého kontejneru můžeme vhodit časopisy, noviny, sešity, krabice, papírové obaly, cokoliv z lepenky, nebo knihy. Obálky s fóliovými okénky sem můžeme také vhazovat. Nevadí ani papír s kancelářskými sponkami nebo obaly od vajec a ruličky od toaletního papíru.
Do kontejnerů určených pro sběr kovů na ulici nepatří plechovky od barev, tlakové nádobky se zbytky nebezpečných látek, ani domácí spotřebiče a jiná vysloužilá zařízení složená z více materiálů. Tyto druhy odpadů se třídí na sběrných dvorech samostatně.
Co patří do kontejnerů na kov : Do kontejnerů na kovy patří drobnější kovový odpad, který lze skrz otvor bez problémů prostrčit – typicky plechovky od nápojů a konzerv, kovové tuby, alobal, kovové zátky, víčka, krabičky, hřebíky, šroubky, kancelářské sponky a další drobné kovové odpady.
Co vše se dá třídit : V ideálním případě se snažte třídit:
- Papír.
- Sklo.
- Plasty.
- Nápojové kartony.
- Bioodpad.
- Nebezpečný odpad.
- Elektronika.
- Směsný odpad.
Co se nesmí házet do popelnice
Směsný komunální odpad
Nepatří sem: látky tekuté, nebezpečné odpady a jiné předměty, které by mohly ohrozit zdraví a bezpečnost osob. uhynulá zvířata, papír, sklo, plast, nápojové kartony, kovy, bioodpad.
Vyrábí se z něj plastová okna, střešní krytiny, lavičky, dětská hřiště nebo různá potrubí či technické plastové výrobky vyrobené vstřikováním nebo vytlačováním. Cílem recyklace skla je samozřejmě úspora vstupních surovin a také energie. Leckoho jistě potěší snížená produkce oxidu uhličitého.Tříděním odpadu napomáháme šetřit primární zdroje surovin, energii a životní prostředí. Vytříděním odpadů umožňujeme jejich další zpracování (recyklaci). Pokud se odpady nevytřídí už při svém vzniku, tak jejich recyklace není možná.
Proč sbírat papír : Sběr papíru má v českých školách tradici a mimo výchovného účelu, který učí školáky sbírat a recyklovat vyprodukovaný odpad, má ještě další velkou výhodu. Tou je soutěživost a možnost přivýdělku pro školy. Soutěživost i odměna do jisté míry zvyšují motivaci ke sběru.