Antwort Proč vodoměrka umí bruslit na hladině vody? Weitere Antworten – Proč se bruslařka nepotopí

Proč vodoměrka umí bruslit na hladině vody?
Rychlost vodoměrky – 600 km za hodinu

Přesto se ale noha do vody nepotopí. Když velmi opatrně položíte na vodní hladinu jehlu, taky se, dokud nedojde k otřesům a zvlnění hladiny, nepotopí. Vodoměrky dovedou na vodě skotačit, pářit se, lovit a při tom všem obratně klouzat po vodní hladině.Vodní ploštice, bruslařky, jsou daleko lépe přizpůsobeny životu na vodní hladině. Mají tři různě dlouhé páry nohou sloužící k rozdílným funkcím. K pohybu po vodní hladině využívají povrchové napětí vody. Když se pozorně podíváte na tělo a končetiny brusla- řek, zjistíte, že není hladké.Loví hmyz tak, že bodavě sacím ústrojím vysaje krev a oběť postupně slábne. Hmyz, obvykle mláďata potápníků nebo pavouků, loví při trhavém pohybu.

Co jí Vodomerky : Má nepatrně viditelný sosák, kterým se přímo vbodne do kořisti a vysaje ji (nejčastěji drobný hmyz). Velikost těla 9–12 mm. Vyskytuje se ve formě dlouhokřídlé i krátkokřídlé.

Co je bruslařka

Bruslařka je docela malá vodní ploštice s dlouhýma nohama. Žije výlučně na vodní hladině, nikdy se nepotápí jako některé jiné druhy vodních ploštic. Na hladině se páří, svádí souboje s jinými plošticemi a hledá potravu.

Kde žije bruslařka : Jejím životním prostorem jsou pomalu tekoucí vody. Tato ploštice se vyskytuje také na kalužích. Bruslařka obecná se pohybuje (zásluhou brv na povrchu nožních článků) trhavými a velmi rychlými veslovitými pohyby po vodní hladině a přitom velmi úspěšně loví menší hmyz.

Živí se sáním semen rostlin, mrtvých živočichů či vajíček hmyzu. Velmi často se vyskytují ve větších skupinách. A to od časného jara do pozdního podzimu.

Životní cyklus je relativně málo prozkoumán a vývoj se může lišit jak v různých oblastech, tak i v rámci jedné populace. Zpravidla se však dospělci dožívají 2 – 3 let a vývoj nymf zahrnuje pět instar, obdobně jako u většiny ploštic.

Kde žije Vodoměrka

Vodoměrka štíhlá (Hydrometra stagnorum Linnaeus)

Vyskytuje se ve formě dlouhokřídlé i krátkokřídlé. Obývá téměř celou střední Evropu. Většinu svého života přebývá na vodní hladině v blízkosti břehu. Vodoměrka lehce pobíhá po vodní hladině s pokrčenýma, doširoka roztaženýma nohama.Komu by ploštice vadila, může ji odpudit česnekem nebo rozprašovačem s rozpuštěným olejem z máty či čerstvými drcenými mátovými listy. Další možností je vyskládat v rohu zahrady několik kusů dřeva, ruměnice dávající přednost stínu a rády se do zákoutí samy postupně přemístí.Jak štěnice identifikovat

  1. Štěnice se zdržují blízko zdroje potravy, proto prozkoumejte matraci, rošty, rám postele nebo škvíry v čele postele.
  2. Hledejte černé nebo hnědé oválné tečky o velikosti 1 až 5 milimetrů (štěnice ve všech stádiích a jejich výkaly, připomínající mák).
  3. Pokud hmyzáci létají, nejsou to štěnice.


Když už ploštici v bytě najdete, poradím vám nejjednodušší způsob, jak ji chytit, pokud na ní nechcete sahat a nechcete ji plesknout. Vezměte sklenici a tou ploštici přiklopte, pak pod ni vsuňte tuhý papír a máte ploštici chycenou. Nakonec stačí vysypat ji někde venku. My doma tento jednoduchý způsob používáme často.

Jak často sají štěnice : Jak štěnice bodají a sají krev

Štěnice domácí sají krev asi 2 krát za týden. Bodají nejčastěji na místech, která nemají lidé při spaní přikryta: na obličeji kolem očí, na pažích, zádech apod. Každá štěnice bodne vždy 3krát krátce za sebou, žertem se říká, že má snídani, oběd a večeři.

Proč ploštice smrdí : Aby potlačili zápach nemytého těla, aby více necítili smrad linoucí se z okolí. Také ale, aby lákali osoby opačného pohlaví. Přesně proto smrdí i Ploštice!

Jak vypadá kousnutí od štěnice

Kousance od štěnic vypadají jako zarudlá místa nebo pupínky, někdy s tmavším bodem uprostřed. Štěnice kouše na krku, předloktích, nohou, téměř vždy na místě, které není přikryté peřinou ani schované pod oděvem. Kousance někdy bývají v téměř rovné řadě za sebou nebo ve shluku, jak štěnice při sání krve popolézá.

Spolehlivým způsobem jak zabít štěnici je vystavit ji vysokým nebo nízkým teplotám. Štěnice žijí při pokojových teplotách, nejideálnější kolem 25°C. Jestliže štěnici vystavíme teplotě nad 47°C usmrtíme ji, nicméně jen stádium živého jedince. Na stádium Vajíčka je potřeba k spolehlivému zničení teplota 60°C a více.kousnutí od štěnice jde velmi těžko rozeznat. Každý člověk může reagovat jinak- někdo je naprosto bez reakce, někomu se objeví velké boláky, někomu se projeví ráno, někomu až po 3 dnech.

Jak se pozná kousnutí štěnice : Kousance od štěnic vypadají jako zarudlá místa nebo pupínky, někdy s tmavším bodem uprostřed. Štěnice kouše na krku, předloktích, nohou, téměř vždy na místě, které není přikryté peřinou ani schované pod oděvem. Kousance někdy bývají v téměř rovné řadě za sebou nebo ve shluku, jak štěnice při sání krve popolézá.