Antwort Proč začala válka v Jemenu? Weitere Antworten – Kdo vládne v Jemenu

Proč začala válka v Jemenu?
Jemen

Jemenská republika لجمهوريّة اليمنية‎
Vznik 22. května 1990 (sjednocení Severního a Jižního Jemenu)
Prezident Rashad al-Alimi (v Adenu) Mahdi al-Mashat (předseda Nejvyšší politické rady v Saná)
Předseda vlády Ahmed Awad Bin Mubarak (v Adenu) Abdul Aziz Bin Habtour (v Saná)
Měna Jemenský rijál (YER)

Po téměř devíti letech konfliktu trpí v Jemenu miliony lidí. Pokračující hospodářská krize narušuje dostupnost veřejných služeb. Dlouho trvající konflikt křehkost jemenské ekonomiky a klesající kupní síla značně prohlubuje zranitelnost obyvatel.V dubnu 2018 na tiskové konferenci se saúdským korunním princem Muhammadem bin Salmánem obhajoval podporu Saúdské Arábie a prodej francouzských zbraní prezident Emmanuel Macron. Zbraně dodává válčícím stranám v Jemenu také Česká republika.

Kde podnikají nejčastěji své útoky Hútíové : Hútíové nebo Húsiové (arabsky الحوثيون‎ – al-Ḥūthiyyūn), oficiálně Ansar Alláh (boží pomocníci), je vojenská skupina zajdíjských ší'itů podporovaná Íránem, operující v západní části Jemenu a podnikající pirátské útoky v Rudém moři.

Jak vznikl Jemen

Jemen jako jednotný stát vznikl až sjednocením Severního a Jižního Jemenu v roce 1990. Nicméně heterogenita zůstala a země se rozpůlila na konfliktní sunitské separatisty a šíitské kmeny Hútíů. V tomto období je možné najít počátky vodní krize, která souvisela s rozvojem moderního zemědělství.

Co znamená Jemen : význam. Hodeida, tur. opevněné město v Jemenu, na pobř. Rudého moře.

San’áJemen / Hlavní město

Území Jemenu zahrnuje více než 200 ostrovů, včetně ostrovu Sokotra, který leží 415 km na jihovýchod v Arabském moři. Hlavním městem je San'á.

Jemen leží v Jihozápadní Asii na nejjižnějším cípu Arabského poloostrova. Na severu sousedí se Saúdskou Arábií a na východě s Ománem. Ze západu je obklopen Rudým mořem a z jihu Indickým oceánem, respektive Adenským zálivem a na jihovýchodě také částečně Arabským mořem.

Jak vzniká válka

Války vznikají z různých příčin, které se nedají vždy dobře vysledovat, ale je důležité rozlišovat, jestli se jedná o války mezi státy anebo mezi skupinami lidí. Státy většinou válčí o získání moci (například válka ve Vietnamu), strategických surovin, kolonií, či z náboženských či ideologických důvodů.

Sovětská válka v Afghánistánu
Trvání 25. prosinec 1979 – 15. únor 1989
Místo Afghánistán
Výsledek Ženevské smlouvy; Taktické vítězství mudžáhidů Stažení sovětských jednotek Pokračující občanská válka v Afghánistánu
Strany

Oficiální jazyk země je arabština, ale mezi hojně užívaný jazyk patří také Mahri ve východním Jemenu, či původní řeč obyvatel ostrova Sokotra.

Více než 70 % obyvatel Jemenu žije v chudobě. Kvůli válce přišlo mnoho rodin o zdroj příjmu a obživy. Po více než pěti letech válečného konfliktu je situace v Jemenu jednou z největších krizí současnosti. Humanitární pomoc potřebuje 24 milionů obyvatel (80 % celkové populace).

Čím začala třicetiletá válka : Válka začala stavovským povstáním v Čechách, dění v Evropě ovlivňoval také boj o moc mezi nizozemskými provinciemi a Španělskem (nizozemská revoluce). Vlastní mocenské zájmy hájila také katolická Francie, která se z obavy z přílišné rozpínavosti Habsburků připojila k protestantům.

Co to je žabomyší války : Žabomyší válka je výraz pro malicherný spor, nesmyslnou hádku nebo nepřátelství kvůli bezvýznamné neshodě.

Co se pestuje v Afghánistánu

Ze země se vyváží ořechy, ovoce a koberce. Afghánistán je ale také jedním z největších vývozců opia. Pěstuje se také pšenice, ječmen, kukuřice, rýže, proso, brambory, sezam, zelenina a bavlna. Afghánistán je chudou zemí, která je kromě zemědělství závislá také na chovu skotu, ovcí, koz, velbloudů a drůbeže.

Třistatřicetipětiletá válka
Trvání 30. března 1651 – 17. dubna 1986
Výsledek Status quo ante bellum
Strany
Scilly Nizozemsko
Čeština
Rozšíření Česko Slovensko USA Kanada Německo Rakousko Rumunsko Austrálie Ukrajina Srbsko Chorvatsko Polsko
Počet mluvčích 12,6 milionu (2022)
Klasifikace Indoevropské jazyky Slovanské jazyky Západoslovanské jazyky
Písmo Latinka

Proč došlo k bitvě na Bílé hoře : Jejich cílem bylo představit celé Evropě vzbouřené české evangelíky jako loajální poddané habsburského panovníka, jako muže úzkostlivě dodržující zákon, kteří defenestrací naopak potrestali ty, kteří zákon – rozuměj Rudolfův majestát zaručující náboženskou svobodu – porušovali.