Antwort V čem je dioda? Weitere Antworten – Kde se dioda využívá

V čem je dioda?
Použití polovodičové diody

  • Usměrňovací dioda – usměrnění střídavého proudu (samostatně nebo jako součást usměrňovače)
  • Stabilizační (Zenerova) dioda – vyrovnávání průběhu napětí ve stabilizačních obvodech.
  • LED – signalizace průchodu proudu (s nízkým nárokem na spotřebu) nebo zdroj světla např.

Typické použití: Indikátory, signalizační světla, displeje, osvětlení ovládacích prvků. Vlastnosti: Standardní LED diody jsou dostupné v různých barvách, včetně červené, zelené, modré, žluté a bílé. Mají nízkou spotřebu energie, dlouhou životnost a rychlou odezvu.Dioda je polovodičová součástka, která v podstatě funguje jako jednocestný přepínač proudu. Umožňuje snadný tok proudu jedním směrem, ale zásadně omezuje tok proudu opačným směrem. Diody jsou také známé jako usměrňovače, protože mění střídavý proud (AC) na pulzující stejnosměrný proud (DC).

Na čem závisí barva LED diody : Výsledná barva závisí na uvolněných fotonech – modré světlo vzniká uvolňováním vysoké energie, červené světlo naopak uvolňováním energie nízké. LED diody jsou monochromatické – vyzařují pouze jedno světlo (dominantní vlnovou délku). Navzdory pestré škále barev neumí LED diody přímo emitovat bílou barvu.

Kde je katoda u diody

Elektronika. V elektronice je katoda jádrem nelineárních prvků a součástek, jako je dioda, elektronka nebo tyristor, kde katoda obvykle představuje elektrodu se záporným napětím. V případě diody je katoda polovodič typu N a v propustném směru je připojena k zápornému napětí. Katoda je značená jako minus (−).

Co je světelná dioda : LED (zkratka z anglického Light-Emitting Diode, česky elektroluminiscenční dioda, též světelná dioda, svítivá dioda, slangově ledka, ojediněle svítivka) je v elektrotechnice označení pro diodu, která emituje světlo, případně infračervené nebo ultrafialové záření, čímž se liší od standardní diody.

LED diody zapojujeme pomocí 2 připojovacích drátků tzv. nožiček (u vícebarevných LED diod to mohou být nožičky i 3 nebo 4, ale nemusí), které se nazývají Anoda – delší, kladná a Katoda – kratší, záporná nožička. !! V paralelním zapojení je na všech prvcích v obvodu "odpory, LED diody" stejné napětí.

Slangově se nazývá ledka. Diody LED se používaly i dříve- v mnoha zařízeních pro světelnou signalizaci (kontrolky, displeje). Nyní už je potkáme úplně všude jako běžný světelný zdroj ve světelné reklamě, v domácnosti, v dílnách, v obchodech, v nákupních střediskách, v kancelářích, jako světla aut atd.

Jaké jsou diody

Základní dělení diod podle použití:

Výkonová usměrňovací dioda. Vysokofrekvenční dioda. Stabilizační Zenerova dioda. Kapacitní dioda – Varikap.Je to docela jednoduché – když elektrický proud prochází určitými materiály, včetně našich polovodičových diod, vzniká světelná emise. V případě polovodičových diod dochází k elektroluminiscenci v oblasti zábran mezi dvěma vrstvami s opačným typem vodivosti.LED dioda je založena na optoelektrickém jevu polovodiče (diody) kdy při průchodu elektrickým proudem emituje světlo. Dioda je polovodičová součástka, která propustí elektrický proud pouze jedním směrem. LED vyzařuje z obnaženého PN přechodu, a vede stejnosměrný proud pouze jedním směrem.

Katoda (z řec. kató, dolů) je elektroda, která z elektrického obvodu do prostředí kolem sebe uvolňuje elektrony. V případě galvanického článku je kladným pólem, v případě elektrochemického článku (elektrolyzéru) je záporným pólem. Katoda tedy může být jak kladná, tak záporná.

Co je to anoda a katoda : Kapalina, která vede elektrický proud, se nazývá elektrolyt, vodivé desky, které jsou do ní ponořené a ke kterým je připojen zdroj napětí, jsou elektrody. Kladná elektroda je anoda, záporná se nazývá katoda. Kladné ionty se nazývají kationty (jsou totiž přitahovány ke katodě), záporné ionty pak anionty (viz obr. 1).

Proč bliká světlo : K blikání jsou obecně náchylnější spíše zářivky než LED žárovky. Příčinou mohou být vysoké teplotní rozdíly, stáří světelného zdroje i zahřívací cykly. Jestliže je blikání jen občasné, není důvod k obavám. Pokud je však problikávání a stmívání intenzivní, bude nejlepší světelný zdroj vyměnit.

Jak se zapojuje dioda

Každá dioda má dva výstupy – anodu a katodu. Přivedeme-li na katodu napětí o kladné polaritě a na anodu napětí záporné, dioda se rozsvítí. Jak nám naznačuje i schematická značka (šipka směřující od + k – = výsledek – dvě šipečky – světlo), je třeba ledku zapojit určeným způsobem.

Hrotová dioda se vyrábí tak, že k polovodičové destičce (většinou typu N) se přitlačí hrotem wolframový drátek, kterým se nechá krátkodobě projít elektrický proud. Tím dojde k přivaření drátku a vzniká stabilní přechod PN. Plocha přechodu je malá, proto může diodou procházet malý proud.Na anodě (kladně nabité elektrodě) dochází k vylučování aniontu, elektrony se uvolňují a samy se ionty oxidují.

Jak poznat anodu a katodu : Kladný a záporný, které se označují anoda a katoda. Na anodu vždy připojujeme kladný napájecí pól, na katodu naopak záporný. Při opačném zapojení nebude prostě LED vůbec svítit.