Antwort V čem je nejvíce jodu? Weitere Antworten – Jak doplnit nedostatek jódu
Mezi zdroje jódu patří:
- ryby (losos, makrela)
- mořské plody.
- mořské řasy.
- sůl.
- mléko zelenina a ovoce.
Kvalitním zdrojem jsou zejména mořské plody (ryby, řasy jako Kelp, mořská sůl, atd.). Potraviny obsahující jód jsou také višně, třešně, vejce, mléko, hrách, ale také pórek či brokolice nebo žampiony.Jod je obsažen hlavně v mořských rybách a rybích výrobcích (pozor na tučnost – nejméně tučné jsou treskovité ryby – 1 g tuku/100 g). U nás je povinnost kuchyňskou sůl jodizovat, také některé stolní vody a ovocné nápoje jsou obohaceny jodem. Jodurie u nás činí průměrně 94,5 µg/l.
Co způsobuje nedostatek jódu : Nedostatek jodu bývá způsoben zejména jeho nedostatečným příjmem v potravě, například při používání nejodované soli.
Jak se projevuje nedostatek jódu v těle
Prvními, nenápadnými příznaky nedostatku jódu jsou zvýšené únava, pokles soustředěnosti, zpomalené reflexy, pocit chladu v končetinách, později např. suchá kůže, zácpa, chudokrevnost či zvýšení tělesné hmotnosti. U žen může dojít k prodloužení menstruačního cyklu. Zkrátka celé tělo se doslova zpomaluje.
Jak zrychlit funkci štítné žlázy : K rozvoji snížené i zvýšené činnosti štítné žlázy může vést i nedostatek zinku, který způsobuje nerovnováhu v aktivitě hormonů štítné žlázy. Předejít tomu pomohou potraviny bohaté na zinek: mořské plody a ryby, vepřové a kuřecí maso, špenát, hořká čokoláda, ořechy a semena.
Do kuchyňské soli se přidává malé množství jodidu draselného (asi 0,1 %) jako prevence nedostatku jodu v potravě. Uvádí se, že k prevenci stačí jen 150 μg jodu denně. Při nedostatku jodu v potravě dochází k tzv. hypothyreóze (nedostatku hormonů štítné žlázy) a zvětšení štítné žlázy (tzv.
Nejvíce jódu je v oceánech a mořích, tudíž nejbohatšími zdroji jódu jsou zdroje mořské, jakými jsou mořské řasy (chaluha bublinatá neboli kelp, nori, dulse, mořský fytoplankton apod.) a mořské ryby, jejichž konzumace není v ČR dostatečná.
Jak se pozna nedostatek jódu
Prvními, nenápadnými příznaky nedostatku jódu jsou zvýšené únava, pokles soustředěnosti, zpomalené reflexy, pocit chladu v končetinách, později např. suchá kůže, zácpa, chudokrevnost či zvýšení tělesné hmotnosti. U žen může dojít k prodloužení menstruačního cyklu. Zkrátka celé tělo se doslova zpomaluje.Mezi tyto doplňky stravy patří také vitamíny, které mohou být pro štítnou žlázu prospěšné. Podrobněji to je například vitamíny skupiny B, selen a jód.Důvodů, proč štítná žláza nepracuje správně, může být několik. Nejčastější je autoimunitní onemocnění, které způsobí, že imunitní systém nepovažuje štítnou žlázu na součást těla a začne proti ní tvořit protilátky, které ji postupně ničí. Další příčinou mohou být nádor, ozáření, zánět, atd.
Dobrý den, zánět štítné žlázy je autoimunitné onemocnění. Jako podpůrná terapie je vhodné užívat některé z vitamínů, kterých hladina se během této nemoci snižuje – selén, zinek, antioxidanty vitamín C, E, či omega-3 mastné kyseliny.
Kolik je jódu v soli : Česká zemědělská a potravinářská inspekce vyhodnotila kontrolu obsahu jódu v jedlé soli, která je na českém trhu. Podle příslušné vyhlášky (Mze ČR, č. 331/1997 Sb.) musí jeden kilogram obohacené soli obsahovat 20-34 mg jódu.
Co se bere na štítnou žlázu : Vitamíny skupiny B, zejména vitamín B12 a B6, jsou důležité pro štítnou žlázu. Přispívají k regulaci hormonální rovnováhy a přispívají k energetickému metabolismu. Doplňky stravy s vitamíny skupiny B mohou být užitečné pro normální funkci štítné žlázy.
Co je dobré jíst na štítnou žlázu
Jezte potraviny bohaté na jód
Právě jód je klíčový při tvorbě hormonů štítné žlázy. Proto je vhodné jíst dostatek mořských plodů, ryb a řas. Můžete také používat o jód obohacenou sůl.
Důvodů, proč štítná žláza nepracuje správně, může být několik. Nejčastější je autoimunitní onemocnění, které způsobí, že imunitní systém nepovažuje štítnou žlázu na součást těla a začne proti ní tvořit protilátky, které ji postupně ničí. Další příčinou mohou být nádor, ozáření, zánět, atd.Jestliže trpíte sníženou funkcí štítné žlázy, tedy hypofunkcí štítné žlázy, určitě vynechte potraviny, které nejsou čerstvé, a naopak jsou třeba vysoce průmyslově zpracované. Ideální jsou například ryby, ale raději než uzené nebo jinak upravené, volte ryby čerstvě přírodně připravené.
Kdy jíst jod : Ideální spolu se snídaní nebo s obědem. V kontextu správného dávkování je základní informací fakt, že jejich nespotřebované množství se z těla nevylučuje, ale ukládá se do zásoby v játrech a v tukových buňkách. Z toho důvodu jejich nadměrné množství může být pro člověka nebezpečné.