Antwort V čem odchovat kuřata? Weitere Antworten – Jak na odchov kuřat

V čem odchovat kuřata?
Primární funkcí umělé kvočny neboli odchovny kuřat musí být tedy zajištění dostatečného tepla. V prvních dnech by se měla teplota ve výšce hlavy kuřat pohybovat okolo 33°C. Poté ji můžete začít každý týden cca o 2°C snižovat, abyste kuřátka postupně připravili na přirozené podmínky v kurníku.Kuřeti může trvat úplné vylíhnutí až 24 hodin. Jakmile kuřata v líhni oschnou, lze je přemístit do připravené odchovny Cimuka, kterou vybavíme jídlem a vodou.Do prvního týdne věku se doporučuje malá kuřátka krmit pouze krmnou směsí s označením K1. Během toho prvního týdne jim můžete přidat i suchou směs kukuřičného šrotu nebo pšenice. Takto připravenou směs je nutné obohatit o dusíkaté látky. Zdrojem mohou být uvařená vajíčka, tvaroh nebo nasekané mladé kopřivy.

Čím topit kuřatům : Kuřátka potřebují být v teple. K tomu Vám postačí žárovka, kterou jim budete svítit.

Kdy dát kuřata do kurníku

Kuřata by měla být s kvočnou alespoň do té doby, než jsou plně opeřená a dokážou se udržet v teple sama. To bývá obvykle mezi 4. a 6. týdnem jejich života.

Jak dlouho se svítí kuřatům : Řízený světelný režim oddaluje dobu snesení prvního vejce, ale naopak zvyšuje vytrvalost ve snášce, což určitě každý chovatel ocení. Světlo aktivuje chuť k jídlu, a proto v prvních dnech svítíme kuřatům bez přestávek. Po cca 4 dnech svícení postupně zkracujeme, až 7 týdnu svítíme pouze 8-9 hodin denně.

Důležité hodnoty pro úspěšné líhnutí jsou teplota a vlhkost v líhni. Teplota v líhni – při líhnutí kuřat by se měla pohybovat okolo 37,7°C a buď je nastavena na líhni přímo z výroby anebo je možné si ji regulovat dle potřeby.

Odchov kuřat pod kvočnou

Pro domácí odchov kuřat chovatelé doporučují těžká nebo středně těžká plemena, která mají sklon ke kvokání. Je jedno, jaké plemeno chcete odchovat, kvočna se postará o vejce, která bude mít v hnízdě, nejen o svá vlastní. Když začne slepice kvokat v jarním období, je čas na odchov.

Kolik stupňů pro kuřata

Teplotu měřte vždy ve výšce hlavy kuřete a v prvních dnech ji udržujte okolo 33°C. Poté ji můžete začít každý týden cca o 2°C snižovat, abyste kuřátka postupně připravili na přirozené podmínky. Za 7 týdnů se tak dostanete na 18-20°C. Správnou teplotu však vypozorujete i z chování kuřat.Kuřata by měla být s kvočnou alespoň do té doby, než jsou plně opeřená a dokážou se udržet v teple sama. To bývá obvykle mezi 4. a 6. týdnem jejich života.Na jednom konci je vajíčko vždy zploštělé, jakoby kuřátko nevyplňovalo celý objem. Tohle zvláštní místo je vzduchový vak. Teď když vezmeme všechny tyto části a složíme je dohromady, máme před sebou oplodněné vajíčko, ve kterém roste malé kuřátko. Koncem pátého dne mu již bije srdíčko.

Bubnová škubačka drůbeže – tím nejjednodušším a nejefektivnějším způsobem jak oškubat slepici je využití bubnové škubačky drůbeže. Bubnová škubačka na drůbež totiž zvládne v podstatě sama oškubat slepici za necelých 30 sekund. Škubačku stačí pouze zapnout pomocí vypínače, slepici do ní vložit a zbytek necháte na ní.

Kdy odstavit slepici od kuřat : Kvočna obvykle vodí kuřata 4 – 8 týdnů. Některé zdroje uvádějí 4 týdny, některé 6 týdnů, některé 8 týdnů. Je to obvykle ovlivněno plemenem kvočny i samotnou slepicí, jak je pečlivá a jak dlouho to vydrží.

Co pouzit místo vejce do buchty : Místo vajec můžete při pečení použít chia či lněná semínka, banán, jablečné pyré, ovesné vločky, arašídové máslo, aquafabu, luštěninovou mouku, obilnou mouku, pudink nebo také rostlinný olej.

Kdy se Prosvěcují vejce

První kontrola: První prosvěcování by mělo proběhnout kolem osmého dne inkubace. Vyjměte násadové vejce z líhně a položte ho na prosvětlovačku. Důkladně si prohlédněte skořápku. Zdravé a oplozené vejce by mělo ukazovat jasnou cévní strukturu a postupně se vyvíjející embryo.

Přepravka, ve které budete drůbež převážet nemůže být opravdu jen nějaká papírová krabice od banánů nebo elektroniky. Měl by to být speciálně navržený box, který je pro přepravu drůbeže určen. Tedy útulná, menší a tmavá ubikace, která zamezí pohybu slepic a udrží je během cesty co nejvíce v klidu.Dřevěný popel má nejlepší čisticí vlastnosti. Popeliště však neplňte popelem z uhlí, obsahuje totiž síru a těžké kovy. K popelu ze dřeva můžete přidat suchou jemnou hlínu nebo jemný písek, případně je těmito materiály možné popel zcela nahradit, pokud ho nebudete mít k dispozici.

Co odpuzuje slepice : Používání citronové nebo i pomerančové kůry a šťávy je další levné řešení, jak udržet slepice mimo vaše osázené záhony a květiny. Zbylé slupky z pomeranče, citronu, limetku ale třeba i z grepu začněte sbírat hned od zimy, abyste měli na další měsíce velkou zásobu.