Antwort V jaké lhůtě je pronajímatel povinen předat nájemci vyúčtování služeb? Weitere Antworten – Kdy musí byt vyúčtování služeb

V jaké lhůtě je pronajímatel povinen předat nájemci vyúčtování služeb?
Ze zákona o službách plyne, že poskytovatel služeb je povinen skutečnou výši nákladů a záloh za jednotlivé služby vyúčtovat příjemci služeb vždy za zúčtovací období. A toto vyúčtování je povinen doručit příjemci služeb nejpozději do 4 měsíců od skončení zúčtovacího období.Za služby spojené s užívání nájemního bytu považujeme zejména

  • Vytápění
  • Osvětlení a úklid společných prostor v domě
  • Dodávka pitné vody.
  • Dodávka teplé vody.
  • Odvádění odpadních vod kanalizacemi.
  • Užívání výtahu.
  • Kontrola a čistění komínů
  • Odvoz splašků a čistění žump.

Základní povinností pronajímatele je tedy zajistit nájemníkovi nerušené bydlení v bytě, dále udržovat v okolí bytu (či domu) přiměřený pořádek, a celý dům včetně bytu musí udržovat na své náklady ve stavu způsobilém k užívání.

Kdy může pronajímatel ukončit nájem : Pokud chce ukončit smlouvu na dobu neurčitou naopak pronajímatel, může tak učinit jen ze zákonných důvodů. Konkrétně ze stejných jako u smlouvy na dobu určitou a vedle toho ještě tehdy, když se do bytu chce sám nastěhovat, nebo ho chce pro svého manžela při rozvodu manželství.

Co jsou služby spojené s užíváním bytu

Nezbytné služby zahrnují: dodávky vody, odvoz a odvádění odpadních vod včetně čištění jímek, dodávky tepla, odvoz komunálního odpadu, osvětlení a úklid společných částí domu, zajištění příjmu rozhlasového a televizního vysílání, provoz a čištění komínů, případně provoz výtahu.

Co musí platit majitel bytu : Pronajímatel má ze zákona povinnost udržovat po dobu nájmu byt (či dům) ve stavu způsobilém k užívání. Sem by se řadilo především zajištění základních potřeb jako dodávka vody, tepla a podobně. Měl by také hradit větší opravy v bytě, které stojí více než 1000 Kč.

Jedná se například o dodávky vody, odvoz a odvádění odpadních vod včetně čištění jímek, dodávky tepla, odvoz komunálního odpadu, osvětlení a úklid společných částí domu, zajištění příjmu rozhlasového a televizního vysílání, provoz a čištění komínů, případně provoz výtahu.

V případě placení nájemného na příští rok se vypočtené nájemné zaúčtuje společně s předchozí účetní operací na účet 381 – Náklady příštích období na stranu MD. V následujícím roce se přeúčtuje z účtu 381 – Náklady příštích období na stranu D a poté na účet 518 – Ostatní služby na stranu MD.

Co hradí nájemce a co pronajímatel

S nájmem bytu mohou být kromě plateb nájemného a poplatků za služby spojené i další náklady. Podle občanského zákoníku totiž nese nájemce odpovědnost za běžnou údržbu a má provádět i drobné opravy související s užíváním bytu. Naproti tomu pronajímatel má byt a dům udržovat ve stavu způsobilém k užívání.Ano. Pronajímatel může byt navštívit jak za účelem pouhé kontroly, tak i kvůli technickým záležitostem (údržba a revize topení, kotle, plynových zařízení, komínu apod.).Maximální navýšení u nájemného na dobu neurčitou nesmí přesáhnout 20 % z původně sjednaného nájmu, přičemž zahrnuje také navýšení, ke kterému došlo v posledních 3 letech. Zjednodušeně řečeno, za poslední 3 roky nesmí pronajímatel zvýšit nájemné o více než 20 %.

PRONAJÍMATEL JE POVINEN OZNÁMIT NÁVŠTĚVU PŘEDEM

Občanský zákoník uvádí, že pokud pronajímatel oznámí nájemníkovi návštěvu předem v přiměřené době, nájemník by mu měl umožnit prohlídku v nezbytném rozsahu za účelem drobné opravy, nebo údržby nemovitosti.

Kdo platí fond oprav nájemce nebo pronajímatel : Do fondu oprav přispívá každý z členů společenství vlastníků jednotek – tedy všichni majitelé bytů.

Kdo platí popelnice v pronajatém bytě : Nájemce může být v obci, v níž má přihlášen trvalý pobyt, od placení tohoto poplatku v této obci osvobozen, pokud má v pronajímaném bytě v jiné obci své bydliště (zdržuje se zde s úmyslem trvalého bydlení) a v obci, kde se nachází pronajímaný byt, se platí druhý typ poplatku.

Co jsou služby v nájmu

Pokud pronajímatel nezahrne do nájemní smlouvy ujednání o službách, hradí nájemce takzvané nezbytné služby stanovené občanským zákoníkem. Zahrnujeme mezi ně dodávku vody, svoz komunálního odpadu, osvětlení a úklid společných částí domu. Dále poplatky za čištění komínu, provoz výtahu.

V případě, že nájemné hradíte hotově, zaúčtujete v účetním období 2022 v agendě Pokladna nájemné za příští rok na účty 381/211. V roce 2023 přenesete údaje z agendy Pokladna do agendy Časové rozlišení, kde v průvodci zadáte období v roce 2023, za které jste nájemné zaplatili, a doplníte předkontaci 518/381.Vklad kauce se zaúčtuje MD 068 – D 459. Čerpání z kauce v případě nesplacení nájemného by byl zápočet pohledávky vůči závazku. Předpis pohledávky za nájemné MD 377 – D 603, zápočet pohledávky a závazku MD 459 – D 377. Vrácení zbytku kauce MD 459 – D 068.

Jaké opravy v bytě hradí nájemník : Toto se týká zejména kontroly radiátorů, kotle nebo vodovodních baterií, případně detektorů kouře. Dále pak po nájemci můžete požadovat částečnou úhradu za výmalbu, tapetování a opravu omítek, případně také čištění obkladů stěn, podlah nebo zanesených odpadů.