Antwort V jakém městě se narodil svatý Martin? Weitere Antworten – Jak vznikl Svatý Martin
Svátek Svatého Martina (11. 11.) se oslavoval na počest biskupa Martina (Martinuse) z Tours, který byl nejdříve vojákem, ale jelikož obdaroval žebráka, tak se mu ve snu zjevil sám Ježíš Kristus. Po tomto zážitku se Martin nechal pokřtít a opustil armádu a začal sloužit Bohu.Svatý Martin zemřel 8. listopadu 397 v Candes na jedné ze svých misijních cest, kdy byl již vyčerpaný a oslabený nemocí. Po krátkém sporu o nároku Martinových ostatků bylo jeho tělo převezeno do Tours.Svatý Martin je uctíván jako ochránce a patron všech vojáků, jezdců, koní, hus a vinařů. Zpodobňován bývá jako jezdec na koni, který má na sobě půlku pláště. Protože svůj svátek slaví v den, kdy začíná padat sníh, hovoří se o tom, že svatý Martin přijíždí na bílém koni a s sebou přiváží zimu a sníh.
Jak vznikla Svatomartinská husa : K pojídání husy se tradují dvě apokryfální legendy ze života sv. Martina. Jedna praví, že svatý Martin, který měl být jmenován biskupem, se z vrozené skromnosti před takovou poctou ukryl do husince. Husy svým kejháním Martinovu skrýš prozradily, což byl pádný důvod, aby skončily na pekáči.
Co znamená svátek svatého Martina
Svátek sv. Martina býval dnem, kdy se na našem venkově uzavíraly nové smlouvy s obecními zaměstnanci a kdy čeleď měnila svého hospodáře. Na venkově a v malých městech dostávala čeleď mzdu za uplynulý rok. Chasníci a děvečky obnovili smlouvu s hospodářem, u kterého pracovali, nebo si šli hledat službu lepší.
Proč se dělají svatomartinské rohlíčky : Protože svátek svatého Martina bylo tradiční datum, kdy čeleď opouštěla sjednanou službu a hledala si nového hospodáře, dostávala toto pečivo na odchodnou (proto vandrovnice). Martinské rohlíčky také dostávali koledníci, kteří na tento svátek chodili na martinskou koledu.
Protože svátek svatého Martina bylo tradiční datum, kdy čeleď opouštěla sjednanou službu a hledala si nového hospodáře, dostávala toto pečivo na odchodnou (proto vandrovnice). Martinské rohlíčky také dostávali koledníci, kteří na tento svátek chodili na martinskou koledu.
Někdy i za účasti samotného sv. Martina na bílém koni. Podle české pranostiky je totiž 11. listopad dnem, kdy by měl celou republiku pokrýt první sníh.
Proč se na svatého Martina pije víno
Další příběh hovoří o tom, že husy sv. Martina prozradily, když se mezi nimi ukrýval. K huse se pije mladé „svatomartinské“ víno a jeho pití má tradici již od vlády krále Josefa II. Aby víno mohlo být takto označeno, musí být sklizeno jako první víno podzimního sběru.Na svatého Martina se poprvé pije víno sklizené při posledním vinobraní. Na svatého Martina slunečno – dlouhá zima. Na svatého Martina souditi, že když mokrý den mírnou a pohodlnou zimu, jasný ale tuhou zimu znamenati měl.Svátek svatého Martina patřil v Česku k nejoblíbenějším svátkům vůbec. Děti se těšily na první sníh, v kuchyních voněla husa a také svatomartinské rohlíčky. Říkalo se jim také rohlíky, podkovy nebo martiny, zahýbáky či roháče. Nejčastěji se jednalo o kynuté těsto na buchty či rohlíky.
Svatomartinský den byl velmi oblíbeným svátkem už pro naše předky. Pekla se husa a martinské rohlíčky, děti se těšily na první sníh, čeledi ten den končila sjednaná služba a ve vinařských oblastech se těšili na ochutnávání nového vína.
Jak dlouho péct rohlíčky : Těsto vtlačujeme do formiček na rohlíčky. Pečeme v předehřáté troubě cca na 180 °C 10 – 12 minut . Je potřeba kontrolovat stupně a dobu pečení upravtit podle typu trouby. Ihned po vyndání z trouby rohlíčky vyklepneme na vál a ještě vlažné obalíme v prosátém moučkovém cukru s vanilkovým cukrem.
Jak dlouho péct martinské rohlíčky : 5 Připravené rohlíčky rozložte na plech (nepřilnavý, na silikonovou podložku nebo na pečicí papír) a potřete vajíčkem. Dejte do trouby rozehřáté na 180 °C a pečte asi 15 minut dozlatova.
Jak se Pecou vanilkové rohlíčky
Těsto vtlačujeme do formiček na rohlíčky. Pečeme v předehřáté troubě cca na 180 °C 10 – 12 minut . Je potřeba kontrolovat stupně a dobu pečení upravtit podle typu trouby. Ihned po vyndání z trouby rohlíčky vyklepneme na vál a ještě vlažné obalíme v prosátém moučkovém cukru s vanilkovým cukrem.
Rohlíčky se pečou v troubě předehřáté na 180 až 200°C.
„Hned po vytažení z trouby je ještě horké máčíme ve směsi mletého cukru a vanilkového cukru a pak rovnou ukládáme do krabičky a skladujeme v chladnu. Čím víckrát se totiž na čerstvě upečené rohlíčky sahá, tím spíš z nich cukr opadává a deformují se.Na Martinské rohlíčky existuje nespočet různých receptů, já tu dnes pro vás mám recept po mojí prababičce. Rohlíčky jsou parádně vláčné a křupavé. Jako čerstvé vydrží i několik dní.
Jak dlouho se mají péct vanilkové rohlíčky : Těsto vtlačujeme do formiček na rohlíčky. Pečeme v předehřáté troubě cca na 180 °C 10 – 12 minut . Je potřeba kontrolovat stupně a dobu pečení upravtit podle typu trouby. Ihned po vyndání z trouby rohlíčky vyklepneme na vál a ještě vlažné obalíme v prosátém moučkovém cukru s vanilkovým cukrem.