Antwort V jakém věku připustit králíka? Weitere Antworten – Kdy můžu připustit králíka

V jakém věku připustit králíka?
Malá a zakrslá plemena se mohou připouštět již v 6 měsících o hmotnosti 2,5 kg a 1 kg. Velká plemena se připouští od 6 měsíců o hmotnosti okolo 6 kg. Hybridi, kteří jsou vyšlechtěni pro produkci masa, se poprvé připouštějí okolo 4. měsíce při hmotnosti 3 kg.Samice králíka dosahuje pohlavní dospělosti kolem 4–6 měsíců a od té doby může být březí téměř kdykoliv. U králíka se totiž jedná o tzv. indukovanou ovulaci – pohlavní styk je faktorem, který způsobuje ovulaci. V domácím prostředí může být samice březí až osmkrát ročně.Připouštění samic

Neměla by mít ani aktuálně hlad, protože pak přírodní pochody směřující k rozmnožování zkrátka nefungují. Optimální dobu pro připuštění pak jednoduše určíme podle stavu zevních pohlavních orgánů králice. Pokud je vulva červená a jakoby nateklá, můžeme očekávat úspěšné zapuštění.

Jak dlouho nechat samce králíka : Samci se v chovu reprodukčně využívají dokud chovatel uzná za vhodné, většinou také do cca 5 – 6 let (vynikající plemeníci).

Jak poznat Brezost u králíka

Březost u samice králíka lze poznat pohmatem, ale je to odborná záležitost, která může poškodit plody. Lepší je spoléhat na další indikátory, jako je odmítání dalšího páření, přibývání na váze, zvětšování břicha, stavba hnízda nebo změna chování.

Kdy může králík od maminky : Pohlavně dospělé je už čtyřměsíční mládě, chovatelsky je však králík domácí dospělý až v osmi měsících věku, takže rozumný chovatel ho dříve nemnoží. Březost samice, které se říká ramlice, trvá zhruba měsíc, běžných je 28 až 35 dní.

Ve věku 4 až 6 měsíců přichází králík do puberty, pohlavně dospívá a začíná mít potřebu si označkovat své teritorium, někdy i své páníčky.

Králík olizuje jen ty, které má opravdu rád, protože vás chce potěšit. Takto se chovají králíci i k ostatním králíkům. Stává se také, že králík olizuje předměty, které voní po majiteli. Zřejmě je v některých případech králičí olizování člověka způsobeno nedostatkem soli, ale kdo by tomu věřil.

Proč se králík nechce mazlit

Důvodů může být několik. Může za to neuspokojená potřeba pohybu, stesk, potřeba brousit zuby, hlad nebo nuda. Králík je chytré zvíře, takže ví, jak upoutat pozornost. Je také dost tvrdohlavý, takže si nedá pokoj, dokud se mu to nepovede.Zhruba 10. den kojená mláďata otvírají oči, ve třech týdnech už začnou ochutnávat suché krmení a hnízdo opouštějí. Nejdříve v šesti týdnech je možné je od samice odstavit úplně.Na noc by měla být zvířata přenesena dovnitř. Teprve od poloviny května, kdy již nejsou přízemní mrazíky, mohou králíci zůstávat venku i v noci. Jakmile si králíci postupně zvyknou na pobyt venku, mohou od té doby zůstávat venku celoročně.

Příznaky, které mohou znamenat, že váš králík umírá

  1. 1) Nedostatek chuti k jídlu.
  2. 2) Změny v chování
  3. 3) Změny v vzhledu.
  4. 4) Změny v dýchání
  5. 1) Zavolejte veterináře.
  6. 2) Uklidněte králíka.
  7. 3) Připravte se na rozloučení
  8. 4) Zacházejte s tělem králíka s respektem.

Co vadi králíkům : Čerstvé seno by mělo tvořit většinu potravy králíka a musí být vždy k dispozici. Dospělí králíci mohou jíst timotejku a jiné druhy trávy , zatímco mladší králíci by měli být krmeni vojtěškou. Jetel by se neměl podávat dospělým králíkům z důvodu vyššího obsahu bílkovin a cukru.

Jak poznat že je králíkovi zima : Jak poznám, že je králíčkovi zima Nejméně osrstěné místo na Teddy králíčkovi bývají ouška. Proto, když chceme poznat, zda mu je zima či teplo,sáhneme právě na ně. Když mu je zima, uši budou studené a pokud teplo, budou teplé.

Jak poznat že je králík naštvaný

Nejčastější otázky:

  1. Tělesná řeč: Naštvaný králík může mít například vztyčené uši, otočené dozadu nebo na stranu.
  2. Zvuky: Králíci mohou při naštvanosti vydávat zvuky jako je syčení, vrčení nebo dokonce křik.
  3. Kousání nebo škrábání: Pokud se králík cítí ohrožený nebo velmi naštvaný, může se snažit kousnout nebo škrábat.


Králíčata zůstávají s králicí do odstavu různě dlouhou dobu, a to v závislosti na technologii chovu, ve které vyrůstají. V drobných chovech se odstav obvykle uskutečňuje ve věku mláďat 7–9 týdnů, zatímco u faremních chovů probíhá dříve, již kolem pátého týdne věku.Mláďata odstavujeme od samice ve věku 6 – 8 týdnů. Králíci se dožívají 5 – 9 let.

V kolika stupnich muze být králík : Ideální teplota je 15 až 22 stupňů. Králíci preferují spíše chlad, pokud možno tedy v zimních měsících stáhněte topení. Pokud klec postavíte na studenou zem, je vhodné pod ní umístit nějakou podložku (koberec, polystyren…).