Antwort V kterých zemích funguje EET? Weitere Antworten – V jakých zemích je EET

V kterých zemích funguje EET?
K roku 2020 fungovalo EET v 17 zemích Evropské unie (na Slovensku, v Rakousku, Německu, Polsku, Maďarsku, Belgii, Itálii, Slovinsku, Chorvatsku, Řecku, Rumunsku, Bulharsku, Švédsku, Litvě, Lotyšsku, Maltě a Kypru).Od května 2020 měla být EET povinná i pro další podnikatele, konkrétně pro řemeslníky, lékaře, taxikáře, účetní či advokáty. V listopadu roku 2020 vláda z důvodu pandemie rozhodla o odložení všech čtyř fází elektronické evidence tržeb až do 1. ledna 2023.Za výstavbu, zprovoznění a zavedení systému EET tedy my, daňoví poplatníci utratíme asi 3,5 miliardy korun. To jistě není málo, ovšem není to zdaleka vše.

Koho se týká EET : EET se týká všech podnikatelů, kteří v rámci svého podnikání přijímají „evidované tržby“, a to platby v hotovosti nebo šekem či směnkou, stravenkou, poukázkou, bitcoinem apod. Platby převodem, platební kartou ani prostřednictvím platební brány se neevidují.

Kdy bylo zrušeno EET

V nejbližších dnech bude ve Sbírce zákonů vyhlášen zákon, kterým se zrušuje zákon č. 112/2016 Sb., o evidenci tržeb, ve znění pozdějších předpisů, a mění a ruší další související právní předpisy, což znamená, že systém EET nebude od 1. ledna 2023 funkční.

Jak funguje EET : Jak funguje EET v praxi Po dokončení nákupu pošle obchodník prostřednictvím pokladny (nebo chytrého telefonu, či tabletu) datovou zprávu o transakci finanční správě, následně obdrží potvrzení s unikátním kódem účtenky o přijetí transakce.

Povinnost elektronicky evidovat tržby má každý, kdo při svých obchodech přijímá platby v hotovosti, různými šeky či stravenkami. EET se týká tedy nejen kamenných prodejen či e-shopů, ale hodí se i do stánků, nebo v pohostinství.

Pokud bychom chtěli znát celou pravdu, je nutné dodat, že celkem jsme na obou nejvýznamnějších daních od 1. prosince 2016, kdy byla spuštěna první fáze, vybrali díky EET více než 10 mld. Kč.

Kde v Evropě funguje EET

EET funguje v 17 zemích Evropské unie (v Polsku, na Slovensku, v Rakousku, v Maďarsku, v Německu, v Itálii, ve Slovinsku, v Belgii, v Litvě, v Lotyšsku, na Maltě, ve Švédsku, v Rumunsku, v Bulharsku, v Řecku, na Kypru, v Chorvatsku).Jak funguje EET v praxi Po dokončení nákupu pošle obchodník prostřednictvím pokladny (nebo chytrého telefonu, či tabletu) datovou zprávu o transakci finanční správě, následně obdrží potvrzení s unikátním kódem účtenky o přijetí transakce.Návrh Ministerstva financí na zrušení zákona o evidenci tržeb, který by měl nabýt účinnosti k 1. lednu 2023, dnes schválil Senát. To znamená, že se od příštího roku již nevrátí zákonná povinnost elektronicky evidovat tržby, která byla od konce března 2020 do konce roku 2022 pozastavena v důsledku covidové pandemie.

Elektronická evidence tržeb, známá také pod zkratkou EET, je povinnost evidovat elektronicky veškeré tržby z fyzického prodeje. Její první fáze byla spuštěna 1. prosince 2016.

Jak na EET : Obecně k naplnění podmínek zákona o evidenci tržeb je nutné DATOVÉ PŘIPOJENÍ (internet nebo mobilní internetové připojení), které umožní se ve chvíli přijetí platby spojit s Finanční správou, jež do 2 sekund vygeneruje a zašle fiskální identifikační kód. Ten bude vytištěn na účtence.

Kdy skončila povinnost EET : Návrh Ministerstva financí na zrušení zákona o evidenci tržeb, který by měl nabýt účinnosti k 1. lednu 2023, dnes schválil Senát. To znamená, že se od příštího roku již nevrátí zákonná povinnost elektronicky evidovat tržby, která byla od konce března 2020 do konce roku 2022 pozastavena v důsledku covidové pandemie.

Kolik přineslo EET do státní pokladny

Kč Elektronická evidence tržeb je přelomové opatření a vždy mě velmi mrzí, když se kolem něj vytvářejí zbytečné mýty a nesrovnalosti. Naposledy kvůli tomu, kolik již EET přineslo do veřejných rozpočtů.

V březnu 2022 bylo na jednání vlády Petra Fialy odsouhlaseno zrušení EET k 31. prosinci 2022. 24. června 2022 prošel návrh na zrušení EET v prvním kole Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR a ministr financí Zbyněk Stanjura plánoval návrh odsouhlasit Parlamentem ČR do konce roku.Co je Elektronická evidence tržeb, neboli EET EET je povinnost podnikatelů evidovat elektronicky veškeré své tržby. Tuto povinnost schválila Poslanecká sněmovna a po schválení Senátem začala platit v prosinci roku 2016. Záměrem elektronické evidence tržeb bylo eliminovat daňové úniky.

Kdy skoncilo EET : Návrh Ministerstva financí na zrušení zákona o evidenci tržeb, který by měl nabýt účinnosti k 1. lednu 2023, dnes schválil Senát. To znamená, že se od příštího roku již nevrátí zákonná povinnost elektronicky evidovat tržby, která byla od konce března 2020 do konce roku 2022 pozastavena v důsledku covidové pandemie.