Antwort V kterém geologickém období zasahoval na území ČR pevninský ledovec? Weitere Antworten – V kterém geologickém období bylo na území České tabule moře

V kterém geologickém období zasahoval na území ČR pevninský ledovec?
Kvartér je obdobím, kdy byl Český masiv a Vnější Karpaty po ústupu moře karpatské předhlubně v průběhu terciéru výhradně souší. Je to období velmi krátké v porovnání s délkou ostatních geologických útvarů (cca 1,6 -1,8 Ma).Vznikají hromaděním sněhu, který se pod vlivem okolí mění na firn, z firnu na firnový led a z firnového ledu na led ledovcový. Proces přeměny sněhu ve firn je nazýván firnovatění. To je způsobeno především táním a znovu zamrzáním pod vlivem tlaku vyšších vrstev, ale dochází k němu i se změnami teploty.Proto v teplejších a vlhčích oblastech vzniká led mnohem rychleji než v oblastech chladných. Dlouhodobým pozorováním bylo zjištěno, že například v oblasti Yukonu trvá formování ledovce kolem 5 let, zatímco v centru Grónsku až 200 let.

Kde se nachází pevninské ledovce : V současnosti se pevninské ledovce nacházejí pouze v Antarktidě a v Grónsku, ale během pleistocénu pokrýval pevninský ledovec velkou část Evropy.

Kdy vznikla tabule

Mezi nejstarší předchůdce školních tabulí patří hliněné destičky ze směsi hlíny a jílu. Na konci 18. století došlo k rozvoji, kdy se začaly vyrábět desky z břidlice nebo kusu dřeva potaženého barvou a pískem.

Kdy vznikla česká křídová tabule : Je svrchnokřídového stáří a vznikla v jediném sedimentačním cyklu (cenoman až santon). Naspodu jsou jezerní a brakické uloženiny, výše i mořské, převážně v pískovcovém vývoji.

Ledovcová (glaciální) údolí jsou jedním z projevů ledovcové eroze, kdy vlivem pohybu ledové masy dochází k modelaci dna a bočních svahů. Vznikají tak trogy – ledovcová údolí s typickým příčným profilem písmene „U“ (obr. 2).

Ledovce svým pohybem před sebou hrnuly do údolí kámen a štěrk, čímž vytvořily tzv. morény, hráze, které zadržely vodu z tajícího ledu. Tím vznikla šumavská ledovcová jezera. Táním ledovců postupně vzniklo nejprve 10 ledovcových jezer, která se však postupně zanášela usazeninami.

Kdy naposledy byla doba ledová

Období před zhruba 110 tisíci až 11,7 tisíci lety se sice označuje jako „poslední doba ledová“, neznamenalo však jen led, mráz a růst pevninských ledovců. Během této epochy v dějinách naší planety totiž nastalo několik významných teplotních výkyvů, pro které bylo charakteristické oteplení a vyšší srážky.Samozřejmě nelze pochybovat o tom, že největšími ledovci jsou oba světové póly, ale nás bude protentokrát zajímat ten NEJ pevninský. Ledovec, nesoucí název Hielo Continental Sur, se nachází v argentinském národním parku Los Glaciares.Seznam ledovcových jezer v Česku

jezero rozloha [ha] souřadnice
Plešné jezero 7,381 48°46′35″ s. š., 13°51′55″ v. d.
Prášilské jezero 4,148 49°4′32″ s. š., 13°24′ v. d.
Laka 2,414 49°6′39″ s. š., 13°19′41″ v. d.
Mechové jezírko 0,048 50°44′25″ s. š., 15°32′23″ v. d.


Česká republika byla vytvořena po federalizaci Československa v roce 1968 na území historických zemí České koruny, tj. Čech, Moravy a části habsburského Slezska. Převážná část jejích hranic má historický původ, k posledním větším úpravám hranic došlo ještě ve dvacátých letech na Vitorazsku, Valticku a ve Slezsku.

Kde se nachazi Česká tabule : Česká tabule je geomorfologická subprovincie (též soustava) v severních a východních Čechách a na severozápadní Moravě. Na severu a na východě je ohraničena Krkonošsko-jesenickou soustavou, na jihu je omezena Českomoravskou soustavou a Poberounskou soustavou, na západě Krušnohorskou soustavou.

V kterém pohoří v ČR jsou ledovcová jezera : V České republice se nachází celkem 6 ledovcových jezer, přičemž 5 jich nalezneme na Šumavě a jedno v Krkonoších. V tomto článku se budeme věnovat zejména těm Šumavským, která považujeme za nejznámější. Ledovcová jezera vznikala s koncem poslední doby ledové, tedy asi před devíti tisíci let.

Kde se nachazi jezera Ledovcoveho puvodu

Tři z nich se nacházejí na území NP Šumava, dvě na území CHKO Šumava, jedno v NP Bavorský les a dvě v chráněném území Naturpark Bayerischer Wald.

Země vstoupí v letech 2030–2040 podle všeho do malé doby ledové – v té době totiž klesne sluneční aktivita až o 60 procent.Konec doby ledové charakterizovaly rozsáhlé klimatické změny – postupné oteplování. Před 10 000 lety tak bylo například v Kanadě tepleji než nyní. To umožnilo přechod (neolitická revoluce) lidstva od sběračství a lovectví k pastevectví a zemědělství, a tím vytvořilo podmínky pro vznik prvních civilizací.

Ve kterém státě Severní Evropy se nachází největší ledovec : Norsko je severským královstvím přírodních úkazů a scenérií. Právě kvůli nim sem ročně míří milióny turistů. Prim ale hraje v oblasti ledovců. Na jeho území, v Národním parku Jostedalsbreen, se totiž nachází stejnojmenný ledovec, který je největší v kontinentální Evropě.