Antwort Z jaké mouky udělat vánočku? Weitere Antworten – Jaká mouka se dává do vánočky
Pečicí test jasně ukázal, že nejsnáze se peče z klasické světlé mouky. Je lehčí a nadýchanější než třeba mouka celozrnná. Těsto z ní je vláčnější a samotné pečivo kypřejší a hlavně většinou chutnější. V našem testu tak zvítězila hladká pšeničná mouka Babiččina volba na kynuté těsto.V mouce uděláme důlek, dáme do něho rozehřáté máslo, vykynuté droždí (v hrnečku trochu vlažného mléka, trochu mouky, špetka soli, špetka cukru a kvasnice), cukr, pět žloutků, citronovou kůru a mléko na tuhé těsto. Vypracujeme těsto a do vypracovaného přidáme rozinky a mandle. Necháme kynout. Pozor kyne docela pomalu!Správné pečení vánočky, aby se nerozjela
Před pečením vánočku potřeme rozšlehaným vejcem, které se postará o lesk a těsto mírně na povrchu zpevní. Během pečení neotvíráme troubu. Pouze můžeme kontrolovat správné propečení špejlí. Necháme vychladnout při pokojové teplotě a krájíme, až zcela vychladne.
Proč se trhá kynuté těsto na vánočku : Na vině je špatně vypracované těsto – musí se hníst aspoň deset minut v robotu, aby se ingredience pěkně promísily a vytvořily jemné, kompaktní těsto. Rozinky a mandle přidáváme až nakonec, aby nebránily zpracování hmoty. Nedostatečně vykynuté těsto v troubě prudce nabyde a vánočku potrhá.
Kolik mouky na jednu vánočku
Na jednu vánočku (750 g):
200 g hladké mouky. 100 g polohrubé mouky. 70 g krupicového cukru. 1 sáček vanilkového cukru.
Která mouka je nejlepší : Pečicí test jasně ukázal, že nejsnáze se peče z klasické světlé mouky. Je lehčí a nadýchanější než třeba mouka celozrnná. Těsto z ní je vláčnější a samotné pečivo kypřejší a hlavně většinou chutnější. V našem testu tak zvítězila hladká pšeničná mouka Babiččina volba na kynuté těsto.
Nakonec vánočku vložíme do trouby předem rozehřáté na 180 °C (horkovzduch). Po vložení vánočky do trouby snížíme teplotu na 160 °C a pečeme přibližně 45 minut (dozlatova). V případě, že bude vánočka rychle tmavnout, zakryjeme ji alobalem.
Mandle, rozinky a případně kandované ovoce zapracováváme do těsta až po jeho vykynutí. Kynutí je kapitola sama pro sebe. Říká se, že těsto na vánočku by mělo kynout čtyři hodiny, někdo říká, že stačí tři. Třemi až čtyřmi hodinami určitě nic nezkazíte, je lepší, když těsto kyne déle, než kdyby vykynulo málo nebo vůbec.
Kolik se dává rozinek do vánočky
Co budete potřebovat
- 350 g hladké mouky.
- 70 g kokosového cukru.
- 150 ml mléka.
- 60 g rozpuštěného vlažného másla.
- 20 g čerstvého droždí
- 1 vejce.
- 30 g rozinek nebo sušených višní (můžete namočit do rumu)
- 30 g plátků mandlí nebo nasekaných pistácií
Pokud vánočka klesne až po vytažení z trouby, pravděpodobně nebyla zcela dopečená a chladný vzduch způsobil její pokles. Upečenou vánočku poznáme tak, že do ní v nejvyšším místě zapíchneme suchou špejli. Po vytažení musí zůstat špejle čistá. Vánočku jste mohli také prudce ochladit.Nenechte se zmást dlouhým kynutím. Čtyři hodiny mají svůj smysl. Čím pomaleji vánočka kyne, tím lépe.
Nejvhodnější je mouka hrubá nebo polohrubá. Cukr používáme krupicový, protože napomáhá dobrému rozetření a rozprostření tuku v těstě.
Proč je lepší špaldová mouka : Špaldová mouka je skvělá při pečení kynutých, křehkých či litých těst. Má krásnou, ořechovou chuť. V poslední době si získala oblibu díky vysokému obsahu vlákniny, bílkovin, vitamínů a minerálů a také díky tomu, že je snadno stravitelná a má nízký obsah lepku.
Jaká mouka je Nejdietnejsi : Celozrnná mouka
Tato mouka má nižší glykemický index než ostatní mouky, dokáže nás tedy velmi dobře zasytit i na delší dobu. Najdeme zde i vnější části zrna, díky čemuž si mouka zachovává vyšší nutriční hodnoty. Nejlépe se hodí k pečení pečiva a to jak sladkého, tak slaného.
Jak dlouho a na kolik se peče vánočka
Troubu předehřejte na 220°C. Těsně předtím, než vánočku vložíte do trouby, potřete ji rozšlehaným vejcem a posypte nasekanými mandlemi. Pečte celkem hodinu: prvních 5–10 minut na 220°C, na dalších 25 minut stáhněte teplotu na 150°C a po zbytek času pečte už jen při 100 °C.
Mandle, rozinky a případně kandované ovoce zapracováváme do těsta až po jeho vykynutí. Kynutí je kapitola sama pro sebe. Říká se, že těsto na vánočku by mělo kynout čtyři hodiny, někdo říká, že stačí tři. Třemi až čtyřmi hodinami určitě nic nezkazíte, je lepší, když těsto kyne déle, než kdyby vykynulo málo nebo vůbec.typem například T 450 a číslo zde vyjadřuje tisíckrát vynásobený obsah minerálních látek v sušině. Typ T 400 odpovídá pšeničné polohrubé mouce, T 450 hrubé, T 650 hladké polosvětlé a T 1150 označuje hladkou chlebovou mouku. Občas se s tímto označením se můžete setkat i na českém trhu.
Jakou mouku dát místo Polohrube : Polohrubá mouka má jemnější zrno a hodí se na přípravu sladkého i slaného pečiva. V některých případech ji můžete zaměnit za hladkou mouku. Hladká mouka je nejčastěji používaná mouka s jemným a hladkým zrnem.