Antwort Za jakých podmínek mohu používat obrázky bez souhlasu autora? Weitere Antworten – Jaké obrázky mohu použít do prezentace

Za jakých podmínek mohu používat obrázky bez souhlasu autora?
Můžete použít fotografie, které mají tzv. licenci Creative Commons (CC) a tudíž je možné je volně používat, případně i upravovat (dle konkrétní varianty licence).

  1. Použitelné obrázky seženete zdarma i na Googlu, kde ale není hned zcela zřejmý typ licence.
  2. stocksnap.io.
  3. www.unsplash.com.
  4. www.pixabay.com.
  5. www.pexels.com.
  6. burst.shopify.com.
  7. www.foodiesfeed.com.
  8. www.freeimages.com.

Autorský zákon umožňuje použití bez souhlasu, pokud: Je dílo používáno v rámci volného užití – tedy pro osobní užití bez hospodářského nebo obchodního prospěchu. Je autorské dílo užíváno v rámci tvz. zákonné licence – počítá se zde s převahou veřejného zájmu a je vyloučeno komerční využití.

Jak poznat že se na obrázek vztahují autorská práva : Ověřte ji

Pravost i aktuálnost fotky můžete ověřit na stránce images.google.com nebo na tineye.com. Na stránce images.google.com klikněte na obrázek fotoaparátu a vyberte, zda chcete obrázek nahrát, nebo zkopírovat jeho adresu ze schránky (stisknutím Ctrl + V).

Na co se vztahují autorská práva

Autorské právo se vztahuje pouze na konkrétní podobu díla – na dílo vyjádřené v jakékoli objektivně vnímatelné podobě (včetně podoby elektronické). Autorským právem není chráněna idea či námět díla sám o sobě.

Co nesmí chybět v prezentaci : Na začátku nesmí chybět představení tématu, nastínění osnovy vystoupení, na konci pak rekapitulace nejdůležitějších informací a závěr. Každá část prezentace by měla být od ostatních oddělena nějakým odlehčením, humornou vsuvkou atd.

Porušování autorských práv nastává, když jakkoliv nakládáme s cizím autorským dílem, bez souhlasu autora či jeho vědomí. Stane se tak například když si koupíte DVD s hudbou jen pro vlastní potřebu, ale rozhodnete se ji sdílet s kamarádem. V tomto případě nastává tzv. porušení autorských práv.

5 tipů na fotobanky zdarma

  1. Pixabay. Pixabay funguje již od roku 2010 a řadí se mezi jednu z nejoblíbenějších bezplatných fotobank, kterou používají uživatelé na celém světě.
  2. Unsplash. Unsplash je kanadská fotobanka, která vznikla v roce 2013.
  3. Freepik.
  4. Canva.
  5. Foodiesfeed.

Kdy není potřeba autorské právo

Za užití díla ve smyslu autorského zákona se nepovažuje užití díla pro osobní potřebu fyzické osoby, jehož účelem není dosažení přímého či nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu . Do práva autorského tak nezasahuje ten, kdo pro svou osobní potřebu zhotoví záznam, rozmnoženinu nebo napodobeninu díla.Vyhněte se stylům pěst do dlaně či modlící se mnich. Ruce nikdy nespojujte za zády jako žáčci první třídy. Obě ruce spuštěné volně podél těla také nepovažuji pro prezentaci za zcela ideální, i když to někteří lektoři doporučují.Úvod by měl obsahovat SILNÉ SDĚLENÍ, z něhož posluchači pochopí, proč by vám měli věnovat pozornost a co jim hodláte předat. Úvod by měl být SVŮDNÝ a nikdy ne nudný, čehož můžete dosáhnout provokativní otázkou, šokující statistikou, citátem hrajícím na city nebo osobním příběhem.

Neoprávněné užití autorského díla je také dle autorského zákona považováno za přestupek, resp. správní delikt, za nějž lze uložit právnické nebo fyzické osobě pokutu do výše až 150.000,- Kč.

Jak zjistit autora obrázku : Pokud nevíte, odkud nějaký obrázek máte, můžete využít images.google.com. Kam daný obrázek stačí přetáhnout a Google vám vyhodí nejrelevantnější obrázky, které se minimálně podobají tomu vašemu. Nebo najde rovnou ten pravý. Pak už se jen stačí proklikat ke zdroji obrázku.

Kde si uložit fotky : Online úložiště pro vaše fotografie

  1. V dnešní době asi to nejpoužívanější na ukládání fotek, jak z vašeho foťáku tak i například z mobilu. Dropbox je na trhu už od roku 2007.
  2. Google Photos. Taková klasika, kterou znají snad všichni.
  3. iCloud.
  4. Adobe Creative Cloud.
  5. Microsoft OneDrive.
  6. Canon Irista.

Co patří do autorských práv

Do práva na užití díla patří:

  • právo na rozmnožování díla,
  • právo na rozšiřování díla či jeho rozmnoženiny,
  • právo na pronájem díla či jeho rozmnoženiny,
  • právo na půjčování díla či jeho rozmnoženiny,
  • právo na vystavování díla či jeho rozmnoženiny,


Jak se tedy stát lepším řečníkem

  1. Pochopte publikum. Při každé prezentaci je podstatné vědět, ke komu mluvíte.
  2. Pořádně se připravte.
  3. Pomozte si vizuálními pomůckami.
  4. Používejte emoce a příběhy.
  5. Natrénujte sebevědomý přednes.
  6. Zapojte humor.
  7. Zameditujte si.
  8. Představte si, jak to zvládnete.

Pakliže citujete obrázek z Otevřených galerií, musíte uvést citaci. Ta by měla odpovídat citaci Webové stránky (příklad viz níže). V minimální podobě lze obrázek citovat tak, že uvedete datum vložení obrázku do Vašeho materiálu, licenci, pod kterou je obrázek dostupný, a URL adresu zdroje.

Jak poznat nekoho podle fotky : 1. krok: Vyhledejte fotky s nějakým člověkem nebo zvířetem

  1. Na telefonu nebo tabletu s Androidem spusťte aplikaci Fotky Google .
  2. Přihlaste se ke svému účtu Google.
  3. Dole klepněte na Hledat .
  4. Zobrazí se řada obličejů. Klepnutím na některý z nich zobrazíte fotky, na nichž tento člověk je.