Antwort Za jakých podmínek vedou polovodiče elektrický proud? Weitere Antworten – Za jakých podmínek je křemík vodivý
Vlastní (intrinzická) vodivost polovodiče
křemík či germanium) mají při teplotě absolutní nuly (−273,15 °C) valenční elektrony pevně lokalizovány ve valenční vrstvě – ustává tepelný vířivý pohyb atomů a krystal se chová jako izolant (má téměř nekonečný elektrický odpor, resp. nulovou elektrickou vodivost).z vazeb mezi atomy (na místě uvolněných elektronů jsou díry). Jedním z nejvíce používaných prvků při výrobě polovodičů je KŘEMÍK. Prvek IV. hlavní skupiny → Má čtyři valenční elektrony, které se podílejí na vazbách s ostatními atomy křemíku.Výběrem příměsi můžeme dosáhnout toho, aby v polovodiči byl elektrický proud veden buď volnými elektrony (elektronová vodivost, vodivost typu N), nebo "děrami" (děrová vodivost, vodivost typu P).
Jak se nazývá příměs polovodiče kterou je například Bor : Pětivazná příměs (fosfor) má za následek vznik polovodiče typu N. (Je tam více volných elektronů.) Vodivost typu P naopak vznikne, jestliže materiálu dodáme trojvazný atom (bor).
Jakou značku má křemík
SiKřemík / Značka
V čem je obsažen křemík : Křemík lze nalézt v potravinách jako jsou ovesné vločky, jáhly, přeslička rolní, kopřiva dvoudomá, luštěniny, zelenina (zejména hrášek, brokolice, cibule a špenát) a ořechy.
Polovodič typu P
Indium má jen tři valenční elektronu, ale velmi snadno naváže ještě jeden další elektron (který se ocitnul ve vodivostním pásu při generaci páru elektron – díra). Potom ho již "nepustí", takže se z atomu india stane nepohyblivý záporný iont (obr. 5). Nazývá se proto akceptor (příjemce).
Podle typu nosiče náboje dělíme polovodiče na vlastní (intrinsické) a příměsové. Příměsové polovodiče mohou být dopované typu N (majoritními nosiči volného náboje jsou elektrony) nebo typu P (majoritními nosiči jsou díry, které se chovají jako částice s kladným nábojem).
Co nejlépe vede elektrický proud
Nejlépe vede elektrický proud stříbro (dělají se z něho kontakty) a měď, která je v praxi nejpoužívanějším vodičem. Odpor vodičů závisí také na teplotě. Například rozžhavené vlákno žárovky má mnohem větší odpor než vlákno studené.Elektrický proud v elektrolytu vzniká tehdy, pokud jsou do něj ponořeny dvě elektrody, mezi kterými je elektrické napětí. Tím dojde k pohybu kladných iontů (kationtů) k záporné elektrodě (katodě) a záporných iontů (aniontů) ke kladné elektrodě (anodě).Mezi elementární polovodiče patří zejména křemík, germanium, selen a další prvky ze 4 skupiny periodické tabulky. Křemík krystalizuje v diamantové krystalové mřížce, je rozšířen v přírodě ve formě sloučenin (zejména jeho oxidů), ale nevyskytuje se v čisté formě.
Nedostatek křemíku
Slabost kostí a kloubů: Křemík je důležitý pro udržení pevnosti kostní tkáně a jeho nedostatek může přispívat k oslabení kostí. Problémy s pokožkou a vlasy: Nedostatek křemíku může vést k oslabení pokožky a vlasů, což se může projevit suchostí, lámavostí nebo sníženou elasticitou.
Jakou barvu má křemík : Křemík je polokovový prvek, čistý prvek má stříbřitě modrošedou barvu. Z chemického hlediska se podobá uhlíku. Jedná se o velmi nereaktivní materiál, na vzduchu neomezeně stálý, tvrdý.
Co způsobuje nedostatek křemíku : Nedostatek křemíku v organismu je zapříčiněn zejména nízkým obsahem křemíku v potravinách pěstovaných na půdách s nízkým obsahem křemíku, ale i průmyslovou úpravou potravin, při které se snadno vyplavitelné složky křemíku ve vodě z potravin vyplavují. Proto je třeba obsah křemíku sledovat a doplňovat.
Co obsahuje Kremelina
Křemelina je bílý neupravený prášek, čistá křemelina je primárně složená z amorfního (nekrystalického) oxidu křemičitého (SiO2), kterého se v některých případech nachází až 94%.
Využití: světelná čidla (fotoaparát, autom. spínače osvětlení), podobně fotobuňka (pás u pokladny, dveře výtahu, čidlo na umyvadle, pisoáru, poplašné systémy). Využití: elektronické teploměry (lékařský obr), tepelná čidla (pokojový termostat, tepelné senzory v mobilu, počítači, autě)…Kolem přechodu tak vznikne vyprázdněná (hradlová) oblast, kde v polovodiči N zbyly pevné ionty s kladným potenciálem a v polovodiči P pevné ionty se záporným potenciálem.
Jak vzniká polovodiče : POLOVODIČE. Polovodiče typu N jsou polovodiče s elektronovou vodivostí (s negativní vodivostí N). Vznikne vpravením vícevalenčního atomu do krystalové mříže polovodiče. Například nahradíme-li některý atom čtyřmocného křemíku pětimocným atomem fosforu (substituční atom).